
Rucavas cimdu mantojums
Etnogrāfes Aijas Jansones kultūrvēsturiskajā pētījumā bez rakstaino adījumu attīstības gaitas raksturojuma un 228 Rucavā uz vietas līdz mūsdienām saglabāto cimdu pāru (72 pirkstaiņi (pīrstiņi), 127 dubultie cimdi (dubulteņi) un 29 dūraiņi) foto un rakstu zīmējumiem sniegti praktiski ieteikumi Rucavas cimdu adīšanā. Pētījumā ir pievērsta uzmanība adījumu vēsturiskajai attīstībai un iemesliem, kāpēc adījumi bijuši atvērti jauninājumiem, kā uz to ietekmi atstāja gan politiskie, gan sociālekonomiskie, gan kultūras attīstības procesi, kam bija noteicošā loma rokdarbu attīstībā gan internacionālā, gan lokālā mērogā. 21. gs. sākumā etnogrāfu zinātnisko ekspedīciju laikā Rucavas un Dunikas pagastos pētījuma autore fiksēja 67 pirkstaiņus, 73 dubultos cimdus, 39 dūraiņus. No šī vākuma izdevumā ievietoti 179 adījumu fotoattēli un 20 rakstu zīmējumi. Izdevumu veido 5 nodaļas. 1. nodaļā Dr. hist. Aija Jansone ieskicē Rucavas adījumu izcelsmi un vēsturisko attīstību, kuru vienmēr ir ietekmējuši ekonomiskie apstākļi (sabiedrības ekonomiskais attīstības līmenis); psiholoģiskie faktori (cilvēka tieksme pēc atjaunotnes, estētisko un sociālo vērtību demonstrēšana) un zinātnes un tehnikas attīstība (iespēja veidot apģērbu, izmantojot jaunākos zinātnes atklājumus un jaunākās tehnoloģijas). Nodaļa ilustrēta ar 97 attēliem. 2.-4. nodaļās “Pirkstaiņi”, “Dūraiņi” un “Dubultie cimdi” ievietoti 228 Rucavā uz vietas konstatētie cimdi, tostarp 72 pirkstaiņi (pīrstiņi), 29 dūraiņi un 127 dubultie cimdi (dubulteņi), to vākšanas laikā tapušie foto uzņēmumi un Ingas Tapiņas rakstu zīmējumi. Jāpiebilst, ka ziņu vākšana par minētajiem cimdiem, aizsākās 2005.-2008.g. etnogrāfu zinātnisko ekspedīciju laikā, bet vēlākos gados šai materiālu vākšanas darbā aktīvi iesaistījās arī Rucavas tradīciju klubs, Rucavas Amatniecības kopa un tradīciju kopa “Rucavas sievas”. 5. nodaļā Latvijā pazīstamā adīšanas prasmju pārzinātāja Ziedīte Muze sniedz praktiskus ieteikumus Rucavas cimdu adīšanā. Nodaļa ilustrēta ar 35 attēliem. Teksta tulkojums angļu valodā paver iespējas šo nozīmīgo kultūras mantojumu popularizēt arī ārvalstīs.
Folklora, Mitoloģija
Folkloras un mitoloģijas grāmatas atklāj tautu kultūras saknes, senās leģendas un ticējumus, kas cauri gadsimtiem ir saglabājušies kā vērtīgs mantojums. Šajā kategorijā atradīsi latviešu un pasaules tautu folkloras krājumus, mitoloģiskos stāstus, teikas, pasakas, ticējumus un seno rituālu aprakstus, kas sniedz ieskatu cilvēces vēstures, tradīciju un garīgās pasaules izpratnē.
Ko atradīsi šajā kategorijā?
- Latviešu folklora – tautasdziesmas, dainas, pasakas, teikas un ticējumi, kas atspoguļo latviešu tautas dzīvesziņu un vērtības.
- Pasaules mitoloģija – senās Grieķijas, Romas, skandināvu, ķeltu, slāvu, austrumu un Amerikas tautu dievi, varoņi un leģendas.
- Ticējumi un rituāli – seni priekšstati par dabu, maģiju, gadskārtu svētkiem un dzīves ciklu tradīcijas.
- Sakāmvārdi un parunas – tautas gudrības, kas saglabājušās kā dzīves atziņas un padomi ikdienai.
- Burvestības un mistiskās būtnes – mitoloģiski tēli, mītiskās radības un seni ticējumi par pasaules kārtību.
Šīs grāmatas palīdz saprast kultūras attīstību, senču dzīves uztveri un cilvēka attiecības ar dabu un garīgo pasauli. Tās ir vērtīgs lasāmvielas avots gan folkloras pētniekiem, gan ikvienam, kurš interesējas par mitoloģiju, leģendām un tradicionālajām zināšanām.
Kāpēc iegādāties folkloras un mitoloģijas grāmatas pie mums?
✔️ Plaša izvēle – vairāk nekā 6000 Latvijā izdotu grāmatu
✔️ Īpašas atlaides – cenas samazinātas līdz -30% un vairāk akcijas grāmatām
✔️ Papildu bonusi – -10% atlaide reģistrētiem klientiem
✔️ Bezmaksas piegāde – pirkumiem virs 30 EUR uz DPD un Omniva paku skapjiem visā Latvijā
✔️ Iepērcies jebkurā laikā – mūsu internetveikals ir pieejams 24/7
Iepazīsti senču zināšanas un mitoloģiskās pasaules bagātību ar mūsu folkloras un mitoloģijas grāmatām!