![](https://buki.lv/media/catalog/product/cache/7afec19f62353460eedf67a0a2fd069d/9/7/9789934612565.jpg)
No Sarkandaugavas līdz Havanai
Ēvī Upeniece (1925–2024) atmiņās atgriežas bērnības gados, kas noritēja vēl starpkaru Latvijas laikā, atceras jaunību, kas sakrita ar Otro pasaules karu, un studijas Latvijas Mākslas akadēmijā, kuru pabeidza jau padomju okupācijas laikā. Par spīti ierobežojumiem, Upeniecei izdevās apceļot ne tikai PSRS, bet arī Rietumeiropu, un šie iespaidi bijuši nozīmīgi viņas daiļradē.
Gandrīz gadsimtu garajā mūžā Ēvī piedzīvojusi neticami daudz gan labu, gan skumju brīžu. Upenieces vīrs, tēlnieks Voldemārs Rapiķis, gāja bojā auto negadījumā, arī dēls Kārlis mūžībā aizgāja pāragri. Šie pārdzīvojumi iedragāja mākslinieces veselību, un tad 2014. gadā ugunsgrēks pilnībā nopostīja viņas māju. Tomēr par spīti visam Ēvī nepadevās, turpināja strādāt un regulāri rīkot izstādes.
Grāmata tapusi vairāku gadu garumā. Tās sastādītāja Marika Rozenberga pierakstījusi mākslinieces atmiņas jau kopš 2020. gada, kad „Aminori” telpā tika sarīkota izstāde „Zemes meita” par godu tēlnieces 95 gadu jubilejai.
Ēvī Upenieces darbi atrodas Latvijas Nacionālā mākslas muzeja un Latvijas Mākslinieku savienības kolekcijās, to skaitā arī izcili aktrišu Astrīdas Kairišas, Vijas Artmanes, Elzas Radziņas, gleznotājas Maijas Tabakas un citu kultūras personību portreti. 2021. gadā Ēvī Upenieci apbalvoja ar Triju Zvaigžņu ordeni par mūža ieguldījumu mākslā un latviešu tēlniecības tradīciju kopšanā. Viņa bija Ādažu goda pilsone, un daļa viņas darbu aplūkojami Ādažu Kultūras centrā.
„Monumentalitāte Ēvī bija vērtība. It visā – materiālā, formā, skaidrībā, līniju tīrībā. Arī sadzīvē, cilvēku attiecībās, dārza izveidē, ceļojumos, apģērba izvēlē. Visos realitātes un nerealitātes izzināšanas, izpētes, apguves veidos, kas tik raksturīgi īsteni talantīgām personībām,” tā par tēlnieci raksta mākslas zinātniece Ingrīda Burāne.
Grāmatas veidotājas Marikas Rozenbergas pirmā grāmata „Sarunas ar Juri Jurjānu” iznāca 2018. gadā. Tā izsekoja gleznotāja dzīves gājumam caur viņa darbiem un bija skatāma kā gleznu albums. Grāmatā „No Sarkandaugavas līdz Havanai” par mākslu tiek runāts mazāk, atstājot šo uzdevumu mākslas vēsturnieku ziņā. Pateicoties mākslinieces Baibas Baibas radītajām ilustrācijām, grāmata lieliski atspoguļo Ēvī zinātkāro un dzīvespriecīgo raksturu.