Pasaule bez darba. Tehnoloģijas, automatizācija un kā mums uz tām reaģēt
Jau kopš parādījās mehāniskās stelles, iekšdedzes dzinēji un pirmie datori, jaunas tehnoloģijas vienmēr izraisījušas bailes, ka strādājošos cilvēkus aizstās mašīnas. Gadsimtiem ilgi šīs bažas izrādījušās nepamatotas, un daudzu ekonomistu ieskatā tā tas ir arī šodien. Taču Daniels Saskinds mums demonstrē, ka šoreiz situācija ir citāda. Mākslīgā intelekta straujā attīstība patiešām rada draudus gandrīz visās nodarbinātības jomās.
Saskinds, kurš šo tēmu pēta apmēram desmit gadus, apgalvo, ka mašīnām vairs nav jādomā kā cilvēkiem, lai strādātu par tiem efektīvāk. Tāpēc tās spēj izpildīt daudzus uzdevumus, kas vēl nesen tām nebija pa spēkam, – diagnosticēt slimības, sastādīt juridiskus dokumentus, veidot jaunāko ziņu pārskatus un pat komponēt mūziku. Tehnoloģiskā bezdarba draudi kļūst par realitāti.
Attīstībai ir daudz priekšrocību – tehnoloģiskais progress varētu nodrošināt līdz šim nebijušu labklājību un atrisināt civilizācijas mūžseno problēmu: kā panākt, lai visiem pietiek līdzekļu iztikai. Taču arvien aktuālāks kļūst jautājums, kā šos ieguvumus padarīt pieejamus visai sabiedrībai, ierobežot lielo tehnoloģiju uzņēmumu arvien lielāko ietekmi un radīt jēgu pasaulē, kur dzīves epicentrā vairs nav darbs. Par to arī ir šī grāmata.
Daniels Saskinds pasniedz ekonomiku Oksfordas Universitātes Beliola koledžā, strādājis arī britu premjerministra stratēģiskās politikas vienībā un konsultējis Lielbritānijas valdību. Bijis līdzautors grāmatai The Future of the Professions, ko starp gada labākajām biznesa grāmatām ierindojuši prestižie izdevumi The Financial Times, New Scientist, Times Literary Supplement. Grāmata “Pasaule bez darba” iekļuva The Financial Times & McKinzey 2020. gada labāko biznesa grāmatu pieciniekā, kā arī Inc.¸ Fortune, The Times un The New York Times Book Review labāko grāmatu izlasē.
No angļu valodas tulkojusi Ieva Lešinska.