Vientuļā bizona kļūda. Telšu kārts virsaiša stāsts
Savā grāmatā autors stāsta par melnkājaino cilts indiāņiem un sen pagājušiem laikiem. Šulcs aizraujošākos jaunības gadus aizvadīja Montānas prērijās kopā ar melnkājainiem, apguva viņu valodu, piedalījās bizonu medībās, pievienojās sirojumos pret cilts ienaidniekiem un bija precējies ar melnkājaino sievieti. Atšķirībā no zinātniekiem, rakstniekam nebija jāpēta indiāņu kultūru – viņš pats bija kļuvis par tās daļu. Būdams aizrautīgs klausītājs, Šulcs pierakstīja mutiskus atmiņu nostāstus, pirms tie izzuda. Viņam uzticējās un savas sirdis atvēra melnkājaino sirmgalvji, kas glabāja dzīvas atmiņas par brīvajiem bizonu laikiem. “Vientuļā Bizona kļūda” ir pirmais Džeimsa Šulca daiļdarbs, kas izdots latviski.
Džordža Šulca grāmatas ir visspilgtākie jebkad radītie daiļdarbi, kas veltīti Rietumiem un tās pamatiedzīvotājiem. Viņa stāstu varoņi pamatā ir melnkājaino cilts indiāņi. Aprakstītie piedzīvojumi apbrīnojami meistarīgi atspoguļo mežonīgo prēriju jātnieku paražas un ticējumus brīvajos bizonu laikos. Šulca
vēstīšanas stils – vienkāršs, tiešs, ar nepārtrauktu dinamiku un dramatiskiem dialogiem – ir gandrīz nevainojams un izveidojās indiāņu stāstnieku iespaidā dienās, kad viņš vēl dzīvoja melnkājaino ciltī. No visiem mūsu rakstniekiem Šulcs ir vienīgais, kas spējis pietuvināties indiāņu dvēselei.
Viljams Džozefs Longs,
amerikāņu rakstnieks-dabas pētnieks.