PIESKĀRIENS LAIKAM. Par Zentu Liepu un viņas laiku.
Laiks. Mūžība. Dzīvība. Filozofiski jēdzieni un vispārcilvēciskas vērtības. Katram svarīgas mūžīgi. Tas laiks… Šis laiks… Pagātne, tagadne, nākotne. Vienkāršā un saliktā. Tik daudz zināmā un nezināmā par visiem un visādiem laikiem.
Dzejnieces pieskāriens laikam. Pieskāriens dzejnieces laikam. Vien nedaudz ieskatīties, mēģināt saprast, uzzināt, izjust 20. gadsimtu, tā lielos neatkārtojamos un arī traģiskos notikumus. Izprast dažādu paaudžu cilvēku pārdzīvojumus, rīcību, domas. Saprast dzejas pieskārienus dzīvei. Dzeju kā uzmundrinājumu, emocionālo stiprinājumu traģiskos brīžos, lielās dzīves pārmaiņās. Dzeju kā spēka avotu, kā prieka, garīgā stiprinājuma, laimes vēstnesi.
Grāmata sakārtota trīs daļās. Pirmajā daļā autores Lidijas Ozoliņas esejas par Zentas Liepas laiku, dzejnieces dzīves faktiem un daiļradi. Otrajā daļā ievietoti 56 periodiskajos izdevumos publicēti Zentas Liepas dzejoļi laika posmā no 1943. līdz 1988. gadam. Darbi sakārtoti hronoloģiski. Pie katra dzejoļa norādīts izdevuma nosaukums, numurs, gads un datums, kurā darbs publicēts. Daudzi Zentas Liepas dzejoļi, kuri presē publicēti, sastopami arī viņas dzejas krājumos vai pārpublicēti tā laika preses izdevumos vairākas reizes. Tādēļ lasītājam zināmā informācija var nesakrist ar autores norādīto izdevumu. Nodaļa noslēgta ar tekstiem, kas izmantoti vairāku komponistu radītos mūzikas darbos. Pievienots īss šīs grāmatas autores informatīvais materiāls par komponistiem un skaņdarbiem ar Zentas Liepas vārdiem.
Grāmatas trešā daļa veltīta ieskatam Zentas Liepas sarakstē. Šeit lasītāju iepazīstinām ar autorei pieejamo vienīgo vēstules kopiju, ko Jānis Jaunsudrabiņš sūtījis novadniecei. Šeit ievietotas vairākas tās Zentas Liepas vēstules uz Latviju brālim Arvīdam Aisteram, kuras līdz 2023. gadam glabājusi Arvīda Aistera ģimene un atvēlējusi publicēšanai. Pievienotas arī dažas Arvīda Aistera atbildes vēstules māsai uz ASV.
Zenta Liepa vēstules brālim papildinājusi pielikumos sūtot savus dzejoļus un atmiņu skices. Tādēļ vēstuļu tekstiem pievienoti sūtījumam atbilstošo dzejoļu un atmiņu ainu teksti, kas bija rodami pielikumos.
Ar ieskatu privātā sarakstē, dzejnieces dzejā, kas publicēta periodiskajos izdevumos, autore un sastādītāja nedaudz paver ieskatu vienā lappusē Zentas Liepas daiļradē un atsedz dzejnieces garīgo pasauli. Te arī neliels ieskicējums Krajevsku dzimtas likteņos caur Zentas vecākā brāļa Arvīda Aistera dzīves stāstu.
Lidija Ozoliņa