Kad es biju lapsa
Reiz kopā ar vectēvu un vecmāmiņu dzīvoja maza meitene ar koši rudiem matiem. Kur ir viņas mamma un tētis, vectētiņš nezināja, jo savulaik bija atradis meitenīti mežā pie lapsas alas... Varbūt viņa īstenībā ir lapsa?
Taņa Postavna ir ukraiņu scenāriste, žurnāliste un režisore, kas dzimusi un uzaugusi Harkivā, bet šobrīd dzīvo Kijivā. Izveidojusi scenāristu darbnīcu Craft Story, lasa lekcijas par mediju komunikāciju Harkivas V.N. Karazina Nacionālajā Universitātē. Profesionālo karjeru sākusi astoņpadsmit gadu vecumā kā TV žurnāliste, rakstījusi drukātajiem medijiem par kultūru un mākslu, kā arī ceļojumiem veltītu sleju, bijusi daudzu Ukrainas dokumentālo filmu un televīzijas pārraižu scenāriste un režisore. “Kad es biju lapsa” ir rakstnieces pirmā grāmata – tā iznāca 2019. gadā un saņēma balvu Top BaraBook kā gada labākā debija bērnu literatūrā. Pēc šīs veiksmīgās debijas viņa sarakstījusi vēl divas tikpat populāras un iemīļotas bērnu grāmatas. 2020. gadā – “Kā skatīties uz ķiršiem?”, bet 2021. gadā – Mašas Fojas ilustrētā grāmata “Vēstules no pasta vecajā bākā”, kas iekļuva “BBC labākās grāmatas 2021” īsajā sarakstā. 2022. gadā rakstniece bija iecerējusi izdot pirmo romānu pieaugušajiem “Kastaņu sala” – un, cerams, tas arī izdosies.
Māksliniece Marija Foja dzīvo un strādā Kijivā. Viņas darbs ir grāmatu un žurnālu ilustrēšana. Viņas veidotās grāmatas ieguvušas vairākas balvas un uzvarējušas konkursos.
Tulkotāja Māra Poļakova ir devusi latviešu lasītājiem iespēju iepazīt vairāku brīnišķīgu ukraiņu autoru daiļradi.
Izdevniecībā “Jānis Roze” nākusi klajā viņas tulkotā Tarasa un Marjanas Prohasko bērnu grāmatu triloģija par kurmīšu saimes piedzīvojumiem: “Kas taisa sniegu?” (2015), “Kur pazuda jūra?” (2016) un “Kā saprasties ar kazu” (2019), kā arī izcilā ukraiņu rakstnieka Serhija Žadana romāni “Džezs pār Donbasu” (2016) un “Mezopotāmija” (2019).